
Individualizovaná sluchová stimulácia podľa dr. Johansena (tiež známa ako JIAS), bola vytvorená za účelom stimulácie nervových dráh smerom do mozgu a v rámci mozgu. Je zameraná predovšetkým na dráhy a spojenia vedúce medzi pravým uchom (ktorým sú najčastejšie prijímané informácie z vonkajšieho prostredia) a ľavou mozgovou hemisférou, do ktorej sú obvykle ďalej posielané do hlbších oblastí spracovávania (primárne sa jedná o dominantné rečové centrum, ktoré má takmer 98% populácie uložené v ľavej hemisfére).
Rôzne formy štúdií a vyšetrení mozgu potvrdili, že tento spôsob stimulácie produkuje zvýšený počet nervových spojení v podobe dendritov a synapsií. Spojenia v rámci jazykových centier preto prebiehajú rýchlejšie, čím sa spracovávanie jazyka stáva oveľa efektívnejšie. Zároveň sa zlepšuje koncentrácia a porozumenie, informácie sa spracovávajú podstatne rýchlejšie. Dieťa nemá viac pocit, že je “zahltené” množstvom informácií, ktoré nedokáže efektívne a rýchlo spracovať. Je schopné spracovať viac informácií naraz, čím sa výrazne zlepšuje čítanie a písanie, pretože zvuková analýza slov už nepredstavuje tak významný problém.
JIAS môže byť prínosom pre deti s rôznymi rečovými alebo jazykovými problémami, prejavujúcimi sa na úrovni tak verbálnej (slovnej), ako i písomnej (vrátane špecifických porúch učenia a dyslexie).
JIAS pomáha korigovať problémy v nasledovných oblastiach:
- správna výslovnosť
- sluchové spracovávanie informácií
- čítanie, písanie, pravopis
- poruchy autistického spektra
- porozumenie a zapamätanie informácií
JIAS vykazuje veľmi dobré výsledky pri nasledovnej symptomatike:
- zlepšenie konverzačných zručností
- zlepšenie pri čítaní a písaní
- zlepšenie koncentrácie
- zlepšenie zapamätania si počutého
- reč sa stáva menej váhavá, je výraznejšia
- menší výskyt zamieňania písmen, otáčania písmen pri čítaní, ale aj písaní
- zlepšenie porozumenia čítaného textu
- znižuje sa počet pravopisných chýb