Krajsie Vianoce pre Petka

Sme radi, že Vás zaujala naša dobročinná aktivita na podporu Peťka Székelyho, ktorý navštevuje naše terapeuticko-diagnostické centrum. Chceme Vám priblížiť jeho príbeh slovami jeho mamičky, Kristíny Hrašnovej:

Predstavujem Vám môjho synčeka Peťka. Peťkov štart do života nebol ľahký. Je to veľký bojovník a svoje miesto na tomto svete si doslova vybojoval.

Pôrod a prvé ťažkosti

Narodil sa predčasne v 31. týždni tehotenstva sekciou. Pri pôrode utrpel krvácanie do mozgu, ktorého následky nám obom zmenili život. Prvé mesiace života bol Peťko veľmi apatické bábätko. V postieľke ležal bez pohybu a pozeral sa pred seba, vo vývoji veľmi zaostával a napredoval len malými krôčikmi. Peťkovi bola diagnostikovaná detská mozgová obrna – spastická diparetická forma. Práve preto sa pravidelné a poctivé cvičenie stalo neoddeliteľnou súčasťou našich životov, Peťko sa prebral z apatie a začal postupne napredovať.

Po roku života nastala zmena. Peťko prestal reagovať na svoje meno, začal odmietať stravu, mal rôzne rituály, jeho správanie bolo veľmi schematické, mal problém so spánkom, vôbec nerozprával ani nedžavotal… Tieto prejavy sú typické pre ďalšiu diagnózu – detský autizmus, ktorý nám bol diagnostikovaný v 3. roku života. Všetko to, čo sa Peťko dovtedy horko-ťažko naučil, zabudol zo dňa na deň. Trvalo veľmi dlho kým sa opäť naučil sedieť, loziť, chodiť… Zo začiatku chodil len po špičkách palcov. Nasledovali dve operácie dolných končatín, ktoré Peťkov zdravotný stav upravili a začal chodiť „normálne“.

…a ďalšie komplikácie

Peťko má okrem iného aj špecificky narušený vývoj reči. Vôbec nerozpráva a celkovo komunikácia mu robí problém. V neskoršom veku sa k spomínaným diagnózám pridružili ďalšie – strabizmus, ťažká mentálna retardácia, inkontinencia III. stupňa… Napriek všetkému sme sa s Peťkom nevzdali a ani nikdy nevzdáme. Za 8 rokov svojho života absolvoval mnoho rehabilitácií a terapií, či už pobytovo alebo ambulantne. Peťko je diagnostikovaný ako osoba s 80%-ným ťažkým zdravotným postihnutím, ale napriek všetkému, je to veselý a stále usmiaty chlapček, ktorý má chuť žiť a bojovať.

To, čo vedia a dokážu zdravé detičky a je to pre nich samozrejmé, sa musí Peťko doslova naučiť. Toto učenie si však vyžaduje veľmi veľa času, úsilia a samozrejme aj financií. V tomto štáte to však z pohľadu financovania liečby nie je ľahké. Štátnu špeciálnu školu navštevuje individuálne len 2x do týždňa na 45 minút čo je veľmi málo a pre jeho zdravotný stav je to nepostačujúce. Preto individuálne navštevujeme viaceré súkromné zariadenia, rehabilitácie a terapie, ktoré sú veľmi nákladné a zdravotná poisťovňa žiaľ súkromné terapie na individuálnej báze neprepláca. Som slobodná mamička je pre mňa veľmi ťažké zabezpečiť dostatok financií na všetko, čo Peťko potrebuje a čo by mu mohlo pomôcť napredovať. Či už sú to základné životné potreby, rehabilitácie, špeciálno-pedagogické terapie alebo doplnky výživy.

Preto som rada, že prostredníctvom občianskeho združenia Sloníček môžem požiadať všetkých vás ľudí dobrej vôle, o pomoc pre môjho Peťka. Za to Vám patrí moja vďaka.

Ak rozmýšľate, či podporiť Peťka, budeme Vám vďační, ak sa tak rozhodnete. Všetky finančné prostriedky budú do posledného centu venované Peťkovi na financovanie špeciálno-pedagogických terapií. Zo srdca Vám ďakujeme.

Update 05. 12. 2018:

Počas charitatívnej akcie v priestoroch Galérie Savoy sa nám vďaka dobrým ľudom podarilo vyzbierať krásnych 300 EUR. Všetky finančné prostriedky budú venované Peťkovi na úhradu špeciálno-pedagogických terapií.

Update 07. 12. 2018:

Vďaka dodatočnému daru 20 EUR sa vyzbieraná suma zvýšila na 320 EUR.

Update 11.12.2018:

Dobrá správa, ďalším príspevkom vo výške 40 EUR sa vyzbieraná suma navýšila na 360 EUR.

Update 21.12.2018:

V adventnom období sme v priestoroch spoločnosti Siemens ponúkali medovníky v tvare srdca za dobrovoľný príspevok. Zamestnanci spoločnosti prispeli na úhradu špeciálno-pedagogických terapií v sume 207,25 EUR. Celková vyzbieraná suma sa teda navýšila na 567,25 EUR.

Vďaka ďalšiemu dobrému človeku a jeho finančnému príspevku sa podarilo vyzbieranú sumu zaokrúhliť na 600 EUR, čo znamená 3 permanentky na špeciálno-pedagogické terapie. Zohľadňujúc Peťkove potreby mu tieto permanentky pokryjú cca. 4 mesiace terapií. Všetkým dobrým ľudom veľmi pekne ďakujeme a želáme veselé Vianoce.

Takto Peťko pracuje na našich terapiách